Pracovná Obuv - Blog

Pracovná obuv Slovensko

Ako sa starať o pracovnú obuv z kože?

Starať sa treba o každú obuv, aby sa predĺžila jej životnosť a zachovali sa funkčné vlastnosti. Keďže pracovná obuv je vystavovaná náročnejším podmienkam ako bežné topánky, bude potrebovať aj adekvátnu starostlivosť. Čo všetko vyžaduje kožená pracovná obuv?

Impregnácia a ošetrenie

Vlhkosť dokáže koženú vrchnú časť obuvi poškodiť, preto by mala byť prvým krokom ešte pred jej používanín impregnácia. Pred každým ďalším ošetrením by mala byť pracovná obuv čistá. Impregnáciu je potrebné opakovať. Ako často by ste mali vrstvu obnovovať, závisí najmä na intenzite používania a podmienok, v akých je používaná. Pokojne však môžete pracovné topánky impregnovať aspoň raz za mesiac. Neodporúča sa používať prípravky obsahujúce terpentín a benzín, pretože môžu negatívne ovplyvniť kvalitu kože.

Kožená bezpečnostná pracovná obuv je trvácna, ale okrem vlhkosti ju treba chrániť aj pred vysušením. Preto treba používať tiež krémy, pasty alebo vosky. Vysušená koža môže praskať, čim sa funkčnosť obuvi výrazne znižuje. Produkt na ošetrovanie vyberajte podľa typu kože — lícová koža si vyžaduje inú starostlivosť ako brúsená koža. Samozrejmosťou by malo byť čistenie pracovnej obuvi po každom použití vlhkou handričkou alebo kefkou.

Prečo pracovná obuv vyžaduje pravidelnú starostlivosť?

Starostlivosťou o pracovnú obuv predlžujete jej životnosť. Tá môže byť podstatne kratšia ako pri klasickej obuvi na bežné nosenie, vopred počítajte s tým, že v náročných podmienkach vydrží o niečo menej. Keďže kožená obuv, obzvlášť  pracovná alebo bezpečnostná, nie je lacná záležitosť, starostlivosť o ňu sa určite oplatí aj z finančného hľadiska. Ešte dôležitejšia je však vaša bezpečnosť, ktorá sa môže znížiť, ak sa o obuv nebudete správne starať a začne strácať svoje funkčné vlastnosti.

Pracovná obuv zľava

Kedy máte nárok na pracovnú obuv od zamestnávateľa

Povinnosť používať ochranné pomôcky pri práci upravuje Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a Nariadenie vlády Slovenskej republiky. Ak sú ochranné pracovné prostriedky potrebné na ochranu života a zdravia pri vykonávaní zamestnania, má vám ich poskytnúť zamestnávateľ. 

Pracovná a bezpečnostná obuv pre zamestnancov

V prvom rade je potrebné rozlišovať ochrannú pracovnú obuv, resp. pomôcky a odev a pracovný odev. Za pracovný odev možno považovať napríklad pracovnú uniformu, ktorá nechráni pred rizikami pri práci. V tomto prípade je na zamestnávateľovi, či vám ju poskytne alebo nie. Iné je to s ochrannými pracovnými pomôckami, ktoré vám zamestnávateľ poskytnúť musí. Ochranná pracovná obuv slúži na bezprostrednú ochranu zdravia a máte na ňu nárok. 

Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 395/2006 Z.z. obsahuje, okrem iného, aj zoznam prác, pri ktorých sa poskytujú osobné ochranné pomôcky. V prílohe č. 3 tohto nariadenia môžete vyhľadať svoje pracovné zaradenie a tak zistiť, či máte nárok na pracovnú ochrannú obuv a ďalšie ochranné prostriedky. Poskytnutá pracovná obuv musí, samozrejme, zodpovedať charakteru práce a odvetviu, v ktorom pracujete. Napríklad na obuv určenú v lesníckom priemysle, sú kladené iné podmienky ako na obuv v prostredí chemického priemyslu. 

Ako je to so živnostníkmi?

Ak pracujete ako živnostník, od ktorého si zákazníci objednávajú určité práce, pracovnú obuv si musíte zabezpečovať sami. I keď ochranné pomôcky, oblečenie aj obuv môžu znamenajú ďalší výdavok, ich používanie by ste nemali podceniť. Okrem dodržiavania platnej legislatívy je potrebné myslieť najmä na vlastnú bezpečnosť. Nezabúdajte ani na to, že ak máte zamestnancov či brigádnikov, ste v pozícii zamestnávateľa. To znamená, že máte povinnosť zabezpečiť im ochrannú pracovnú obuv a ďalšie ochranné prostriedky, ktoré budú potrebovať.

Pracovná obuv - slovenský výrobok

Viete si vybrať správnu pracovnú obuv?

Potrebujete pracovnú obuv, ale nie ste si istí, ako vybrať správne? Poradíme vám, ako sa lepšie zorientovať vo svete pracovnej a bezpečnostnej obuvi, ktorá by mala v prvom rade plniť svoju funkciu a chrániť vás. 

Pracovná obuv podľa oblasti, v ktorej pracujete

Pri výbere je potrebné riadiť sa najmä platnou legislatívou v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Požiadavky, ktoré musí pracovná alebo bezpečnostná obuv spĺňať, definuje norma EN ISO 20345.

Ak si chcete zaobstarať pracovnú obuv, ktorú budete nosiť, napríklad, doma pri svojpomocnej rekonštrukcii, práci v záhrade alebo v dielni, normy pre vás nemusia byť smerodajné. Určite si však premyslite, aké vlastnosti by mala mať vaša pracovná obuv. Topánky môžu byť odolné voči prepichnutiu, vode, môžu mať antistatické alebo elektricky izolačné vlastnosti. Okrem pracovnej obuvi sa dá vyberať aj z ponuky bezpečnostnej obuvi. V oboch prípadoch platí, že obuv môže mať rôzne vlastnosti, ale  bezpečnostná obuv má aj vystuženú špičku. Najčastejšie ide o oceľovú alebo kompozitnú výstuž, ktorú určite oceníte, ak vám padne na nohu niečo ťažké.

Aké označenie si všímať na pracovnej obuvi?

Pracovná obuv bez vystuženej špičky sa označuje písmenom O, obuv s vystuženou špičkou má označenie S. Podľa vlastností sa ešte delia na kategórie O1-O5 a S1-S5. S označením je to však ešte o niečo zložitejšie, pretože sa používajú tiež ďalšie symboly. Napríklad SRA, SRB a SRC je označenie pre protišmykovú podošvu, P znamená, že je odolná voči prepichnutiu. WR je označenie pre obuv, ktorá je odolná proti vode, AN má ochranu členkovej kosti. 

 

Ak si napríklad kúpite pracovnú obuv s označením S3 CI SRC, podľa normy EN ISO 20345 budete mať obuv vhodnú do vlhkého prostredia s vystuženou špičkou, ktorá má podošvu s izoláciou proti chladu a je protišmyková na oceľovej a keramickej podlahe. Požadovanú kvalitu však garantuje len obuv označená CE.

Copyright © Assay.sk. Všetky práva vyhradené.